Efter at have stiftet bekendtskab med vestjyders lettere suspekte forhold til store uhyggelige skildpadder med struma, måtte jeg jo lige fortælle om den urtepottemand man kører forbi på vej til Livarot. Nej ikke osten, men byen i hvilken, den – osten – bliver lavet.
Første gang jeg kørte forbi troede jeg der sad nogen. Og da jeg kørte forbi næste gang undrede det mig at personen stadig sad der. Det var først tredie gang jeg lagde mærke til at det var en urtepottemand. Jeg tænkte at de folk der boede i huset – havde for meget tid og en god portion fantasi.
Jeg kan til nøds forstå at et fuglefoder bræt skal have ophold i en have. Eller et hængekøjestativ. Men ellers holder jeg nu mest på blomster og buske. Min forståelse begynder at smuldre ved møller, dyr i sten, vimpler, dimser og dingenoter.
Så denne urtepottemand – jeg kan ikke helt bestemme mig for, om denne fine urtepottemand er så kitsch at han har stil, eller om han er i familie med havenisser og andet grumt skrammel. Han sidder der uden tanker, og tager pladsen op på bænken. Ingen anden kan få plads der, til at sidde og kigge ud over den smukke dal, for der er optaget af noget uden liv.
Måske sidder han der for at ingen andre skal henfalde til dagdrømmeri eller lediggang. Måske sidder han der fordi der er nogen som faktisk gerne ville sidde der, men ikke har tid til det.
Bedøm selv.
Jeg synes, at den er sjov – og kreativt fundet på. Til gengæld kan jeg virkelig ikke lide havenisser…
Nej havenisser er stygt udover alle grænser! Ligesom plastikstorke på pind..
Han er da skøn.. Havenisser er den ultimative hadegave, de hører kun til i reklamer for Viasat.. i deres reklamer er jeg til gengæld ret vild med dem. 🙂
Jeg er bare ikke til havenisser – hverken live eller i reklamer 😉
Jeg synes også, det er synd, at han optager al pladsen på bænken… Og så synes jeg, den er lidt uhyggelig.
Nu har jeg ikke set ham ved nattetide – men du har ret han kunne godt være lidt spooky i måneskin..
Han er da meget finurlig, men han behøvede jo ikke at optage hele pladsen..;-D
Nej vel? Og en anden gang tager jeg billedet den anden vej – for udsigten er vidunderlig.
Ha, man kunne jo også sætte blomsterkurven ned ved siden af og for en stund lege “pottekone!” Jeg ville da gerne side der og kigge ud over dalen………..
Jeg ved nu ikke om jeg havde lyst til at sidde ved siden af ham. Han er sådan lidt livløs..
Jeg kan li den, og min havenisse! Det må være noget egnsbestemt, siden jeg jo bor vest-på. Og jeg har faktisk også en skilpadde i keramik i haven 🙂
Kan IKKE fordrage de havenisser…..men denne er da for skøn. Måske pga. humoren bag. Har man flere arrangementer med bænke rundt i haven (jeg har 3), så ville det ikke gøre noget at der sad sådan en fætter på en af min… 🙂
Jamen jeg synes bare du skal gå i gang med at samle urtepotter 😉 så du kan få en selv!
Ups – undskyld 🙂 det var ikke min mening at fornærme nogen!!
Slet ikke skildpadderne!
Jeg sidder og hopper af grin i min sofa – hvor er det sjovt at læse blogs 🙂
.. øøh ja? 😉
Historien med skildpadder er også vanvittig morsom!
Tror lidt det er meningen med blogs – hvis ikke lige man skriver om mad eller mode altså.
Så er det nok ikke så sjovt 😉
Jeg gir op.. nu lander de som vinden blæser.. Nå men .. ja.. det er nok dine havenisser der blevet fornærmede over at jeg synes de er grumme!!!
Der er, ikke overraskende, divergerende meninger om pottemanden.
Jeg ville til enhver tid foretrække at vende alle potterne den rigtige vej og plante dem fulde af blomster 🙂
Jeg er på ingen måde til havenisser, små vindmøller, plasticstorke eller lignende
🙂
Det forbavser mig overhovedet ikke!!
Men det er morsomt der er så forskellige syn på ham.
Jeg kan som sagt ikke helt bestemme mig.
Bortset fra at han kommer ALDRIG til at sidde i min have..
Han er i hvert fald et blikfang, men godt han ikke sidder i min have! Da vi købte vores hus i sin tid, havde de forrige ejere ‘pyntet’ haven med gamle vandpumper og møllehjul … Vi skrev i avisen, at folk kunne hente det gratis, og det varede ikke længe, før alt var revet væk 😉
STYGT!
Og sært så hurtigt den slags forsvinder!
Verden er delt op i mennesker som godt kan lide havenisser og dem som ikke kan..
Det er jo ikke engang sådan at man kan sætte sig ved siden af ham og føle selskab…
Jeg synes han er underlig. Og unødvendig.
Men måske et meget pudsigt indslag i gadebilledet? Jeg kan heller ikke rigtigt bestemme mig?!
Dejligt at vide der er en til der har det som jeg.
Han er mystisk!!
Og sådan har vi hver sin smag 🙂 Godt det samme, verdenen ville blive frygtelig kedelig, hvis vi fik lov til at bestemme det hele 🙂
Det er nemlig rigtigt!
Man må gerne undres og tænke lidt indimellem!
Øh, nu er det pludselig ikke længere så sjovt :-), det var ment som et svar til dit svar om ikke at fornærme nogen 🙂
Jamen altså – de hopper jo rundt de svar er!
Ja de er noget mystiske de svar??!!??
Jeg slettede det ene fordi det så ud som om jeg svarede Bettina – hvilket jeg ikke gjorde – jeg svarede dig.
Så skrev jeg et nyt – og så kom det gamle igen..
Nå – men det kan jo også være ganske morsomt i sig selv 😀
Jeg synes, at den gør noget godt. Grim eller ej, så vækker den opsigt og får folk til at stoppe op. Gad vide om ikke de fleste går videre med et smil. Jeg ville…
Men den skulle ikke bo i min have… 🙂
Hvis jeg skal nyde solnedgangen, skal det ikke være med ham ved min side. Jeg vil helt klart vælge en anden bænk.