Så kom jeg pludselig til at se på tælleren, at der var 200 indlæg. I går. Så dette er egentligt indlæg nr. 201.
Nu var det faktisk oprindeligt sådan at nr. 200 skulle have været det bedste nogensinde.
Og ret beset var jeg heller ikke et øjeblik i tvivl om, at det ville være mit gennembrud. Med indlæg 200 skulle jeg opdages og omtales i et eller andet talkshow.
Folk ville flokkes om min helt igennem fantastiske blog, og der ville komme en stor film kontrakt. Vi ville blive berømte og tjene en masse penge.
Og så ville mine unger blive sådan nogle forkælede og tankeløse nogen, som bare kunne få hvad de pegede på, hvorpå de til sidst ville ende i noget snavs, i stil med Lindsey, for nu ikke at sige Amy..
Så da det gik op for mig hvilket stort ansvar der hvilede på mine skuldre – skyndte jeg mig at springe indlæg 200 over.
For jeg vil alligevel ikke have deres undergang på samvittigheden. Og de der 15 minutes of fame har jeg altså haft. Og kunnet konstatere at der ER vigtigere ting i verden. Sjovt var det – men så vigtigt var det nu heller ikke.
Så i stedet for, kan I passende få en lille forklaring på hvorfor jeg godt vil beholde mine unger som de er – i stedet for de forkælede ødeland jeg uvægerligt vil få hvis jeg havde skrevet det perfekte blogindlæg nr. 200:
En dag i sidste uge på campingpladsen kom Gårdmand Bjørn blæsende på sin cykel – med den nye kammerat i hælene – og kom forpustet op ad trappen til terrassen og spurgte stakåndet om han måtte få en euro.
Med euroen i hånden, forsvandt han ligeså hurtigt som han var kommet.
Og jeg nåede dårligt at sætte mig tilrette med min bog igen, før han var tilbage og stod og rakte en lille pose frem mod mig ”Den er til dig mor”
Og jeg åbnede overrasket for dette:
Og min lille Bjørn fik et kæmpeknus.
Hvis sandheden skal frem – og det skal den ikke – men jeg kan da godt sige lige så stille, og kun hvis I ikke siger det til ham, at de er en anelse for små, så det er kun med en anseelig mængde håndlotion jeg overhovedet er i stand til at tage dem på.
De klirrer meget smukt imod hinanden, men den larm kan jeg jo ikke sove med, så jeg er tvunget til at vride dem af hver aften. I hvert fald de dage hvor jeg har rødt tøj på – og det har jeg tit.
Nå, senere samme dag, var vi ude og gå en tur på pladsen, og jeg endte ved en af de boder hvor man kan købe alskens absolut uundværlige ting og sager. Pludselig kom damen der stod i boden frem og sagde vidende: “ååååh DU er moderen”..
Jeg må have set meget uforstående ud, for hun grinte og skyndte sig at sige at hun havde solgt armbåndene til Gårdmand Bjørn. Først spurgte hun ham om det var til hans ”Chérie” (Kæreste) hvortil han indigneret svarede ”Neeej, det er da til min mor”.
”Nåårh din Mor-chérie, altså” sagde damen. Og han havde svaret ligeså nøgternt: ”ja, det er det vel – jeg elsker hende i hvert fald.”
SMELT!
Han skal nok blive til noget stort 😉
Jeg forstår sagtens, at moderhjertet må tåle en omtrent nedsmeltning, for det er da sødt og så tager man jo gerne hudafskrabninger og brandvabler med, når man skal montere og ikke mindst afmontere gaven 😉
– hvor er han altså herlig 🙂
Man tager vabler og slidmærker med højt humør – når det er på den måde!
😉
Åh ja, smelte, smelte. Sikke en vidunderlig søn at have. Det er bare med at stornyde ham nu, for det varer forhåbentlig ikke ved… der er ikke noget værre end kærester, hvis mødre kommer i forreste række 😉
Åhh nej da – jeg ville ikke bryde mig om at være nr. 1 foran hans kone! Det bliver jeg nok heller ikke. 🙂
Men jeg nyder ham! Han er sådan lidt den sidste – de andre er teens eller liiiige næsten teen.
Dejlige unge!
JA! 😉
Han lyder charmerende den lille Gårdmand Bjørn. Forsætter han i den stil skal der nok være en del pigehjerter der vil banke 🙂
Det tror jeg også (præcis som Zorronaldo!)
Og han ER sød
Nåååhhhh han er sød 🙂
Jaa han er så! 🙂
Åh gud hvor er det fantastisk!
Giv mig nogle børn så jeg kan føle mig så ubetinget kæmpe elsket!!!
Du skal nok få nogle børn engang – 🙂 og du bliver en super elsket mor – det er jeg slet ikke i tvivl om!!
Årh….!!! 🙂
altså jeg sidder jo bare med smilende tårer i øjnene – og jeg synes altså det er godt valgt at du sætter dine børn over berømmelsen … jeg er dog overhovedet ikke i tvivl om, at jeg ville elske at se Meryl Streep spille dig på Æblebakken 🙂
😉 mine unger frem for alt!! 😉
Meryl Streep.. Okay. Selvom hun er da gammel..
Julia Roberts passer mig bedre 😉
ja – jeg tænkte godt da jeg skrev det, at Meryl heller ikke har dine krøller, så Julia it is 🙂 – men Meryl var så skrap til at spille “Julia and Julia” så derfor valgte jeg hende!
Det er så i orden 😉 Hun er nu også god hende Meryl!!
Dejlig historie – og altid dejligt at se mødre, der går med ungernes gaver, uanset om det er “små” røde armbånd, eller hjemmelavede perlearmbånd og halskæder.
KH Anette
Jeg går altid med de gaver de laver til mig – og jeg gemmer dem!!! Kunne ikke drømme om andet!
Nåh hvor er han sød, sådan næsten lige til at spise.
Han er en hel himmerigsmundfuld!
Jeg smelter også lidt. Han er da for skøn!
Intet er som ubetinget kærlighed. En af de kontroverser, jeg dagligt står i, er, at alle tre unger vil være den, som sidder ved siden af mor. Og jeg har som bekendt kun 2 siddepladser… Det er til gengæld også den eneste kontrovers, som jeg faktisk nyder 🙂
Åh ja – mor har kun to kanter. Bare man var firkantet!!
Total nedsmeltning.. 🙂 Skøn knægt.
Armbåndene ligner de armbånd som alle nepalesiske kvinder går med.
Er de af glas? så er det de helt rigtige!! 🙂
De findes i mange farver, men gifte kvinder går med røde.
De skal være lidt for små. Og faktisk kan man ikke rigtig tage dem på selv. Håndlotion har jeg dog ikke selv prøvet.
Men man skal have en person til at hjælpe sig og så skal hånden næsten foldes dobbelt.
Så medens man selv ømmer sig en lille smule, så skal den anden person masse ens hånd sammen og proppe armbåndene på.
Det var i hvert fald sådan det gik til den gang jeg forvildede mig ind i en butik i Katmandu, hvor de kun solgte sådan nogle armbånd.
Linda
Hej Linda,
Uhh jeg ved da ikke lige om de var af glas? Jeg tror nu mest det er metal – de var jo ikke så dyre.
Og de sover garanteret med dem.. 😉
Det lyder flot.. Men jeg er heldigvis ikke nepaleser! Mine hænder ville gå i stykker af at skulle have dem af og på i flere dage i træk
Jeps.. Garanteret 😀 De kommer nok først af når de knækker af sig selv på håndledet.
Jeg bruger for øvrigt heller ikke mine egne af samme grund 😉
Men bortset fra det… Så er det en rigtig sød historie du fortæller. Dejligt med børn der også tænker på en når man ikke er i nærheden og så gør det jo ingenting at man selv betaler for herligheden!! 🙂
Ja godt det ikke er standarden på vores breddegrader.
Han betalte faktisk det meste selv – de kostede nemlig3 € og jeg sponsorerede jo kun 1 😉